Our Teams

We are proud to have 26 travel teams competing in Fall 2017.

All of our travel teams participate in the Inter-County Soccer League, which includes teams from Montgomery, Bucks, and Philadelphia Counties. In the spring, some of our teams participate in the Rock League.

In travel soccer, the level of play is more advanced and the development of the players is expected to exceed that of the players who play intramural soccer. It, however, does not mean that our focus is on winning – the focus is still on player development and fun.

Fall 2017 Teams

Click on the team name to get schedules, directions, and more.


Boys


Girls

U10
Girls
U11
Girls
U12
Girls
U13
Girls
U14
Girls

Action Shots

Recent shots taken of our teams in action.


Practice Schedules

Find out practice schedules by reviewing our team index and field schedule below.

Team Index Bysher Avenue High School/Middle School fields Laurel Beech Park Veterans Park

Past Successes

Our club has continued to improve since our inception in 1990.

2016

  • U9 Boys Warriors: Division 4 Champions
  • U9 Girls Spirit: Division 3 Champions
  • U10 Boys Rangers: Division 3 Champions
  • U11 Girls Shockwaves: Division 2 Champions
  • U15 Boys Blackhorsemen: Division 3 Champions
  • U9 Boys Storm: Division 4 Runner-ups
  • U11 Boys Fever: Elite Division Runner-ups
  • U11 Boys United: Division 3 Runner-ups
  • U13 Boys Revolution: Division 2 Runner-ups

2015

  • U10 girls Shockwaves Blue win the Lehigh Valley United 3 v. 3 MLK tournament
  • U10 Girls Shockwaves White — 2nd place in ICSL Division 4 East
  • U10 Boys Fever — 2nd place in ICSL Division 1 West
  • U11 Boys Atoms — 2nd place in ICSL Division 1
  • U14 Girls Arsenal — 2nd place in ICSL Division 3
  • U15 Boys Cosmos — ICSL Division 2 Champions
  • U10 Boys Fever played up to U11 in the Parkwood Thanksgiving weekend Tournament and finished 2nd
  • U12 Boys Revolution finished in 2nd at the Deep Run Turkey Tournament
  • U10 Girls Shockwaves Blue took 1st place in their division at Welsh Cup Tournament
  • U12 Boys Spikes finished 2nd in the Hunter Jack Walsh Memorial Tournament
  • Five U9 boys and two U10s, playing up to the top U10 Sun Division, won convincingly at More Beach Blast tourney in July
  • U9 Boys The Blues take 1st place in their division in the Perlini tournament

2014

  • U8 Boys Blues 3rd place Perlini and ICSL Division Champions
  • U9 Boys Fever 2nd Place Horsham and VE and finished in 1st Place in Hunter and Parkwood and were ICSL Division 2 Champions
  • U10 Boys Atoms 1st Place VE and 2nd Place Hunter and ICSL Division 2 Champions
  • U11 Boys Wildcats 2nd Place Perlini
  • U14 Boys Cosmos 3rd place Perlini
  • U17 Boys Dynamo – Longest playing boys SSC team
  • U12 Girls Freedom 1st Place Perlini
  • U13 Girls Arsenal 3rd place Perlini

2013

  • First time in Club History a U8, U9 and U10 Girls team was fielded
  • U8 Boys Fever Finished First in their Division
  • U9 Boys Atoms Finished Third Place in their Division
  • U10 Boys Athletico Finished Second Place in their Division
  • U10 Boys Spikes Finished Second Place in their Division
  • U11 Boys Spurs Finished Second Place in their Division
  • U12 Boys Blackhorsemen Finished First in their Division
  • U13 Girls Cobras Finished in Third Place in their Division
  • U14 Boys Springfield CH United Finished in Third Place in their Division
  • U13 Cosmos – U13 Boys Perlini Tournament Champions
  • 7th Consecutive Season for the U17 Girls Shock

2012

  • Springfield Dynamo: U15 Boys Division 3 Champions
  • Springfield Storm: U14 Girls Division 2 Runner-Up
  • Springfield Strikers: U13 Girls Division 2 Runner-Up
  • Springfield Cosmos: U12 Boys Division 2 Undefeated Champions
  • Springfield Cobras: U12 Girls Division 2 8v8 Champions
  • Springfield Atoms: U8 Boys Division 3 Runner-Up

2011

  • Springfield Tornadoes: U13 Boys Perlini Tournament Champions
  • Springfield Tornadoes: U13 Boys Division 2nd Runner-Up
  • Springfield Tornadoes: U13 Boys Jack Walsh Tournament Runner-Up
  • Springfield Storm: U13 Girls Division 3 Runner-Up
  • Springfield Strikers: U12 Girls 8 v 8 Division Runner-Up
  • Springfield Cosmos: U11 Boys Division 3 Undefeated Champions
  • Springfield Union: U9 Boys Division 3 Runner-Up

2010

  • Springfield Dynamo: U13 Boys Division 3 Champions
  • Springfield Cosmos: U10 Boys Jack Walsh Tournament Champions
  • Springfield Blue & White: U10 Girls Jack Walsh Tournament Runner-Up
  • Springfield Spartans: U9 Boys Division 3 Runner-Up

2009

  • Springfield Sting: U15 Boys Division 3 Runner-Up
  • Springfield Sting: U15 Boys Jack Walsh Tournament Champions
  • Springfield Lightning: U14 Girls Division 3 Runner-Up
  • Springfield Spartans: U13 Boys Division 2 Champions
  • Springfield Tornados: U11 Boys Jack Walsh Tournament Champions
  • Springfield Tornados: U11 Boys Division 3 Runner-Up
  • Springfield Cosmos: U9 Boys Division 3 Runner-Up

2008

  • Springfield Sting: U14 Boys Jack Walsh Tournament Champions
  • Springfield Sting: U14 Boys Al Perlini Tournament Runner-Up
  • Springfield Spartans: U12 Boys Division 3 Runner-up

2007

  • Springfield Speed: U14 Girls Division 4 Runner-Up
  • Springfield Sting: U13 Boys Jack Walsh Tournament Champions
  • Springfield Sting: U13 Boys Division 4 Champions
  • Springfield Spartans: U11 Boys Division 4 Champions
  • Springfield Dynamo: U10 Boys Division 3 Runner-Up

2006

  • Springfield Sting: U12 Boys Division 6 Runner-Up
  • Springfield Spartans: U10 Boys Division 5 Runner-Up
  • Springfield Dynamo: U9 Boys Division 4 Champions